DOI: 10.15199/40.2017.1.1
Politechnika Śląska, Instytut Elektrotechniki i Informatyki
KRYKOWSKI T.
Politechnika Śląska, Katedra Mechaniki i Mostów
Bardzo ważnym problemem analizy degradacji konstrukcji żelbetowych w wyniku korozji zbrojenia jest problem opisu pękania otuliny odmomentu inicjacji procesu korozji zbrojenia aż do uszkodzenia mechanicznego otuliny betonowej. Publikowane w literaturze metody analizy tego problemu są trudne do stosowania w algorytmach obliczeń prowadzonych za pomocą metody elementów skończonych (MES). Metody te wymagają ponadto przyjęcia szeregu założeń na temat struktury materiału, których weryfikacja doświadczalna jest bardzo skomplikowana. W tej pracy zaproponowana została metoda podejścia do problemu, która stosuje do opisu przemian koncepcję zbliżoną do koncepcji parametru degradacji stosowanego w mechanice uszkodzeń. Metoda jest prosta w opisie, nadaje się do obliczeń prowadzonych za pomocą MES i wymaga niewielkiej liczby parametrów materiałowych.
Słowa kluczowe: korozja, MES, degradacja, pękanie otuliny betonowej
2017
Vol. 60, nr 1
s. 3-6
Bibliogr. 7
DOI: 10.15199/40.2017.1.2
Wpływ dodatków polimerowych na skurcz kompozytów cementowych
LENART M.
GRUSZCZYŃSKI M.
Politechnika Krakowska
PASZEK U.
Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Warszawa
Skurcz zapraw i betonów jest ich cechą charakterystyczną związaną z chemicznymi przemianami zachodzącymi na skutek hydratacji cementu, jak również odparowywaniem wody z powierzchni elementów. Zjawisko skurczu jest niekorzystne, ponieważ z jednej strony stwarza problemy technologiczne, a z drugiej strony problemy trwałościowe, powstałe np. na skutek spękania powierzchni, będące skutkiem zaniedbań na etapie pielęgnacji świeżego betonu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że zjawisko skurczu i sposoby jego zmniejszania są w kręgu zainteresowań badaczy. W artykule przedstawiono wpływ różnego typu polimerów na przebieg skurczu zapraw. Pod uwagę wzięto następujące domieszki: kopolimer styrenowo-akrylowy (SA), polimer styrenowo-butadienowy (SBR), alkohol poliwinylowy (PVA) oraz standardową domieszkę redukującą skurcz na bazie glikolu polipropylenowego (SRA).
Słowa kluczowe: skurcz, polimer, zaprawy polimerowo-cementowe, domieszki redukujące skurcz
2017
Vol. 60, nr 1
s. 7-9
Bibliogr. 18
DOI: 10.15199/40.2017.1.3
SŁOMKA-SŁUPIK B.
Wydział Budownictwa, Politechnika Śląska, Gliwice
MENTELSKI S.
Na przykładzie jednej ze śląskich elektrowni z instalacją mokrego odsiarczania spalin (IMOS) z węzłem oczyszczania ścieków omówiono problem korozji siarczanowej betonu osadników na ścieki o dużym ładunku jonów SO42-.
Słowa kluczowe: beton, ścieki po IMOS, siarczany, korozja
2017
Vol. 60, nr 1
s. 10-12
Bibliogr. 35
DOI: 10.15199/40.2017.1.4
BONORA P.-L.
Artykuł promocyjny
Ochrona katodowa w budownictwie - nowoczesny sposób ochrony stali zbrojeniowej