ARTYKUŁY NAUKOWE
DOI: 10.15199/40.2017.12.1
Nowa, nieniszcząca metoda diagnostyki procesów korozyjnych na konstrukcjach żelbetowych
FILIPEK R.
PASIERB P.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
KRÓLIKOWSKA A.
KOMOROWSKI L.
Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie
DEJA J.
ŁAGOSZ A.
MIGDALSKI J.
LEWENSTAM A.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
PLECHA T.
TPA Sp. z o.o.
KASZUBA S.
Centrum Technologiczne BETOTECH Sp. z o.o.
Powszechnie stosowane metody diagnostyki korozji konstrukcji żelbetowych to metody niszczące wymagające odkrycia zbrojenia albo wycięcia próbek z obiektu do dalszej analizy laboratoryjnej. Znane są również rozwiązania komercyjne do oceny zagrożenia korozją obiektów żelbetowych stosujące wybrane metody nieniszczące. W tej pracy przedstawiono nową, nieniszczącą metodę diagnostyki obecności korozji konstrukcji żelbetowych bazującą na równoczesnej analizie trzech technik elektrochemicznych: potencjału stacjonarnego, impulsu galwanostatycznego oraz elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej (EIS) wykonywanych na obiektach rzeczywistych. Ostatnia z metod stosowana jest powszechnie w pomiarach laboratoryjnych, jednakże pomiary wykorzystujące EIS w terenie, należą do rzadkości. Pomiary, z wykorzystaniem opracowanego zestawu elektrod, realizowane są w miejscach newralgicznych konstrukcji żelbetowych oraz szczególnie narażonych na korozję. Kompleksowa analiza wyników z trzech technik pozwala na ocenę obecności korozji konstrukcji żelbetowej w sposób nieniszczący.
Słowa kluczowe: korozja, konstrukcje żelbetowe, metoda nieniszcząca
2017
Vol. 60, nr 12
str. 391-395
Bibliogr. 26
DOI: 10.15199/40.2017.12.2
Antymonowa mikroelektroda do oznaczania pH przy powierzchni podczas korozji niemodyfikowanej i azotowanej stali nierdzewnej 316L
FLIS-KABULSKA I.
Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW), Warszawa
FLIS J.
Instytut Chemii Fizycznej PAN, Warszawa
Przygotowano prostą mikroelektrodę Sb do łatwego pomiaru pH w małej odległości od badanej powierzchni. Może ona być łatwo umieszczana w wyznaczonej, odtwarzalnej odległości. Mikroelektroda umożliwiła zmierzenie spadku pH podczas tworzenia wżerów na niemodyfikowanej stali nierdzewnej 316L, i wzrost pH na plazmowo azotowanej stali w zakresie potencjałów stanu aktywnego. Wzrost pH został przypisany związywaniu protonów do NH4+ w wyniku redukcji azotu ze stali. Pomiary zmian pH blisko powierzchni mogą przyczynić się do identyfikacji procesów elektrodowych zachodzących przy wybranych potencjałach.
Słowa kluczowe: mikroelektroda Sb, pH przy powierzchni, stal azotowana
2017
Vol. 60, nr 12
str. 396-399
Bibliogr. 20
DOI: 10.15199/40.2017.12.3
Nowoczesne jedno-, dwu- i trójpowłokowe systemy do długoletniej ochrony przed korozją konstrukcji stalowych
ZUBIELEWICZ M.
ŚLUSARCZYK A.
KAMIŃSKA-BACH G.
Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, Oddział Farb i Tworzyw, Gliwice
KRÓLIKOWSKA A.
KOMOROWSKI L.
Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Warszawa
Omówiono wyniki badań właściwości antykorozyjnych systemów powłokowych jedno-, dwu- i trójpowłokowych zawierających farby epoksydowe, akrylowe, poliuretanowe, polimocznikowe, poliestrowe wzmacniane płatkami szklanymi i fluoropolimerowe. Badania laboratoryjne właściwości fizyko-mechanicznych (przyczepności, twardości, odporności na uderzenie) oraz ochronnych w warunkach stałych (w komorach: solnej, wilgotnościowej i UV) i zmiennych (połączone działanie kilku czynników: mgły solnej, UV, niskiej temperatury) wykazały, że systemy jedno- i dwupowłokowe mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne systemy trójpowłokowe i zapewnić długoletnią ochronę przed korozją konstrukcji stalowych.
Słowa kluczowe: korozja, ochrona przed korozją, systemy powłokowe, badania
2017
Vol. 60, nr 12
str. 400-405
Bibliogr. 33
OCHRONA PRZED KOROZJĄ W PRAKTYCE
DOI: 10.15199/40.2017.12.4
Uszkodzenia zbiornikowej powłoki kwasoodpornej
BORDZIŁOWSKI J.
CES, Gdańsk
Przedstawiono przypadek uszkodzenia zbiornikowej powłoki chemoodpornej w środowisku mieszaniny kwasów w podwyższonej temperaturze. Stwierdzono, że główną przyczyną uszkodzeń były wady konstrukcyjne zbiornika, a nie wadliwe wymalowanie lub zły dobór powłok.
Słowa kluczowe: powłoki chemoodporne, zbiorniki przemysłowe, środowisko kwaśne
2017
Vol. 60, nr 12
str. 409-410
Bibliogr. -