ARTYKUŁY NAUKOWE
DOI: 10.15199/41.2018.7.1
Ocena skutków korozji inicjowanej przez chlorki na ocynkowanej stali zbrojeniowej w zaprawie cementowej metodą spektroskopii impedancyjnej i mikroskopii skaningowej
JAŚNIOK M.
KOŁODZIEJ J.
Wydział Budownictwa, Politechnika Śląska
DUDEK M.
Wydział Inżynierii Lądowej, Politechnika Krakowska
Przeprowadzono porównawcze badania korozyjne ocynkowanej stali zbrojeniowej w próbkach z zaprawy cementowej. Analizie badawczej, a także procesowi cynkowania ogniowego, poddano jedną z najczęściej obecnie stosowanych w polskich konstrukcjach żelbetowych żebrowaną stal gatunku B500SP. Czynnikiem korozyjnym był chlorek wapnia dodawany do wody zarobowej zaprawy. Jako elementy referencyjne wykonano próbki bez chlorków. Ocenę zagrożenia korozyjnego stali zbrojeniowej w zaprawie przeprowadzono metodą elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej (EIS) i oporu polaryzacji liniowej (LPR). Skutki procesów korozyjnych na ocynkowanym zbrojeniu w zaprawie cementowej obserwowano i analizowano pod mikroskopem skaningowym.
Słowa kluczowe: konstrukcje betonowe, stal zbrojeniowa, korozja, chlorki, powłoka cynkowa, EIS, LPR, mikroskopia skaningowa
2018, Vol. 61, nr 7, 176-181
Bibliogr. 28
DOI: 10.15199/40.2018.7.2
Kształtowanie skurczu zapraw cementowych modyfikowanych dodatkiem wapna i domieszki przeciwskurczowej
LENART M.
GRUSZCZYŃSKI M.
Politechnika Krakowska
PASZEK U.
Instytut Badawczy Dróg i Mostów
Wapno od lat jest tradycyjnie stosowanym materiałem do produkcji zapraw murarskich i tynkarskich. W artykule przedstawiono wpływ dodatku wapna na skurcz normowych zapraw cementowych, oznaczony metodą Graff-Kaufmanna oraz nowoczesną metodą rynien skurczowych. W artykule przeprowadzono analizę możliwości redukcji tego skurczu poprzez zastosowanie domieszek przeciwskurczowych. Do badań wytypowano domieszkę na bazie glikolu polipropylenowego (SRA) oraz domieszkę ekspansywną na bazie tlenku wapnia (EXP).
Słowa kluczowe: zaprawa, wapno, domieszka przeciwskurczowa, skurcz
2018, Vol. 61, nr 7, 182-185
Bibliogr. 29
DOI: 10.15199/40.2018.7.3
Badanie zjawisk rozpuszczania dyfuzyjnego stali reaktywnych w kąpieli cynkowej z dodatkiem bizmutu
TATAREK A.
FAM S.A., ul. Avicenny 16, 54-611 Wrocław
SATERNUS M.
Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii, Krasińskiego 8, 40-019 Katowice
Podczas cynkowania zanurzeniowego bizmut jest często stosowany jako dodatek stopowy do kąpieli. Pierwiastek ten wpływa na stabilizację procesu tworzenia powłoki ochronnej na stali i poprawia jej właściwości powierzchniowe. W pracy przedstawiono wyniki badań zjawisk rozpuszczania stali reaktywnych zawierających krzem w kąpieli cynkowej z dodatkiem 0,5% bizmutu. Zastosowanie warunków modelowych umożliwiło analizę przebiegu procesu rozpuszczania dyfuzyjnego na granicy rozdziału podłoże-kąpiel cynkowa i określenie roli bizmutu. Metodą Boltzmana-Matano wyznaczono wartości współczynnika dyfuzji żelaza w ciekłym cynku w funkcji jego stężenia, w temperaturze 450°C. W przypadku stosowania 0,5% dodatku bizmutu do kąpieli cynkowej można zaobserwować spadek szybkości rozpuszczania dyfuzyjnego podłoża stali reaktywnych. Stwierdzono zmniejszenie szybkości dyfuzji, co jest szczególnie widoczne dla stali sandelinowskiej z krytyczną zawartością 0,05% krzemu, w warstwie dyfuzyjnej powłoki w zakresie występowania fazy ζ.
Słowa kluczowe: cynkowanie zanurzeniowe, powłoka cynkowa, rozpuszczanie, dyfuzja, stal reaktywna.
2018, Vol. 61, nr 7, 186-190
Bibliogr. 31
OCHRONA PRZED KOROZJĄ W PRAKTYCE
Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych w energetyce zawodowej – ciąg dalszy rozważań
GDESZ M.
Biuro Techniczne BT, Racibórz
SZYMAŃSKI K.
Politechnika Śląska, Katowice
AUGUSTYŃSKI Ł.
ROSA, Warszawa
Omówiony problem dotyczy zabezpieczenia antykorozyjnego prefabrykowanej konstrukcji stalowej w przemyśle energetycznym. Autorzy podkreślają, że o ile upowszechnienie wiedzy rośnie, to jakość prac antykorozyjnych nie zawsze jest zadowalająca. Częstym źródłem problemu okazuje się specyfikacja, której zapisy często są nieprzemyślane.
Słowa kluczowe: konstrukcja stalowa, energetyka zawodowa, ochrona przed korozją, powłoki ochronne
2018, Vol. 61, nr 7, 192-193
Bibliogr. 3